Wisła Kraków

W dniach 08-01-2017 – 14-01-2017 nasz trener Piotr Garula przebywał na stażu trenerskim w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Obserwował on głównie roczniki 2000, 2001 oraz 2002. Miał również możliwość poznania funkcjonowania całej Akademii oraz brać czynny udział w jej zajęciach.

Krótko o historii Akademii…

W poprzednim roku 2017 upłynęła 30 rocznica szkolenia dzieci i młodzieży przez Wisłę Kraków. We wrześniu 1987r  dr nauk o kulturze fizycznej Stanisław Chemicz rozpoczął szkolenie chłopców w wieku 8–15 lat, zakładając Szkółkę Piłkarską TS Wisła Kraków. Kolejnym etapem historii Towarzystwa Sportowego było utworzenie Akademii Piłkarskiej, która powstała z połączenia zespołów juniorskich – występujących w Wisła Kraków S.A. oraz zespołów dziecięcych Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków. Stało się to 1 lutego 2014 roku. Jedną z ważniejszych tradycji Szkółki stało się Ślubowanie nowo przyjętych do Akademii zawodników gdzie każdy z młodych Wiślaków otrzymuje z rąk aktualnych i byłych piłkarzy odznakę oraz legitymację klubową. Młodzi zawodnicy bardzo często biorą udział w turniejach gdzie mogą sprawdzić swoje umiejętności na tle różnych klubów i szkółek na terenie całej Polski oraz za granicą.

Największe sukcesy Akademii to:

  1. Mistrz Młodej Ekstraklasy 2008
  2. Mistrz Polski Juniorów 1936, 1937, 1958, 1975, 1976, 1982, 1996, 1997, 2000, 2014
  3. Mistrz Polski Juniorów Młodszych 2013
  4. 7 krotne zwycięstwo w Międzynarodowym Turnieju o Puchar im. Adama Grabki

Baza treningowa:

Akademia trenuje na 2 trawiastych boiskach zlokalizowanych na terenie Stadionu Wisły Kraków. Do dyspozycji są również duża hala sportowa oraz 3 boiska ze sztuczną nawierzchnią jednak rozrzucone po Krakowie. Pierwsze znajduje się na SMS Kraków, Drugie to KS Nadwiślan i trzecie na J&J Sport Center.

Przebieg stażu

Staż rozpoczął się od obserwacji meczu w halowej Małopolskiej lidze juniorów młodszych rocznik 2000’, w którym zespół trenera Wojciecha Makowskiego wygrał 5-2 z drużyną Akademii Piłkarskiej 21. Trener Wojtek był asystentem Portugalskiego trenera Goncalo Feio, jednak po jego włączeniu do sztabu pierwszej drużyny, on przejął drużynę juniorów  kontynuując poprzednią wizję zespołu dokładając elementy swojego warsztatu głównie wzorując się na Fundamentach gry i Periodyzacji Taktycznej. Po meczu miałem możliwość rozmowy zarówno z trenerem Wojtkiem, koordynatorem Rafałem Wisłockim oraz głównym skautem Akademii Mateuszem Kosteckim.

Następny dzień to pomeczowy i wyrównawczy trening rocznika 2000’ na małym boisku ze sztuczną nawierzchnią tzw. Skillbox. Grupa 18 osobowa. Początek to trening regeneracyjny część wspólna. Współpraca Poprzez przeniesienie piłki w powietrzu w grupach 9 osobowych z końca boiska na drugą stronę i z powrotem. Wspólna żonglerka i utrzymanie piłki jak najdłużej w powietrzu oraz rywalizacja na dwie drużyny. Później zawodnicy zostali podzieleni na 2 grupy. Pierwsza to 8 osób które nie były obecne na niedzielnym turnieju. Trening polegał na współzawodnictwie 1na1 na 4 małe bramki, a reszta zawodników to 2 grupa 10osobowa która w niedziele rozgrywała mecz turniejowy mieli czas na rolowanie i regenerację.

Cieszy mnie fakt, że w większości treningach mogłem brać czynny udział, a nie przyglądać się z boku, przez co mogłem zaczerpnąć dużo wiedzy na bieżąco od Wojtka Makowskiego oraz Rafała Wisłockiego.

Miałem również możliwość obserwacji treningu bramkarzy pod okiem trenerów, Jakuba Bubetty i Sergieja Michajlowa. Trening 60min indywidualna praca 2 trenerów z 3 bramkarzami, intensywna praca, zwracanie uwagi na szczegóły, a na ostatnie 30min zawodnicy zostali włączeni do gry w roczniku 2000’. Tego samego dnia miałem możliwość zobaczyć jak pracują zawodnicy z rocznika 2002 której trenerami są Adrian Filipek i Dominik Dyduła.

Ostatni dzień mojej wizyty to obserwacja skautingowa z Mateuszem Kosteckim meczów:

1. Rocznik 2001  Wisła Kraków – Karpaty Lwów 2:0 (0:0) Michał Zając 41′ i Wojciech Ruśniak 65′

2. Rocznik 2003  Wisła Kraków – Karpaty Lwów 0:1 (0:1)

W czwartek niestety warunki pogodowe zawiodły. Temperatura spadła do -19 stopni oraz smog w Krakowie zmusiły do zmian planów treningowych z boiska na halę sportową. Rocznik 2000’ zaczął trening w 6 grupach 3 osobowych gdzie zadaniami było kolejno podanie z pierwszej piłki, podanie po przyjęciu oraz po przyjęciu kierunkowym, drybling, prowadzenie piłki ze zwodem – oraz każdorazowo przejście na miejsce gdzie piłka była zagrana. W dalszej części treningu przeprowadzane były akcję 3na2 zakończone strzałem na bramkę. Obrońcy po przejęciu piłki mieli oddać strzał na dwie małe bramki ustawione na przeciwległych końcach hali. Trening zakończył się grą na utrzymanie.

Podsumowanie

Podsumowując, cały staż na plus. Znając Wisłę z lat juniorskich, współpracując z nią na co dzień oraz darząc ją sympatią od dziecka zauważam dużo pozytywnych zmian jakie miały miejsce na przestrzeni ostatniej dekady. Bardzo duży nacisk na rozwój młodzieży oraz szkolenie dzieci od najmłodszych lat. Widać to w ostatnim czasie ilu zawodników z grup młodzieżowych dołączanych jest do drużyny Wisły w CLJ i w Ekstraklasie. Ostatnim przykładem jest chociażby Kacper Laskoś, który został włączony do pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Treningi planowane są długofalowo, a trenerzy dbają przy ich przygotowaniu o najwyższą jakość. Cele jakie stawia sobie Akademia Wisły są ambitne, a współpraca całego sztabu pod kierownictwem Rafała Wisłockiego jest w mojej ocenie na bardzo wysokim poziomie.

Zdjęcie z rocznikiem 2000’ prowadzonego przez Wojciecha Makowskiego