Jagiellonia Białystok

W dniach 14-19.11.2016 Nasz trener Mateusz Gliniecki odbył staż w 1 zespole oraz akademii Jagiellonii Białystok.
Staż zaczął się od treningu w Poniedziałek w ośrodku treningowym w Pogorzałkach pod Białymstokiem. Ośrodek treningowy popularnej na Podlasiu Jagi niestety nie wyglądał zbyt dobrze co można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Zawodnicy na tym treningu byli podzielenie na 2 grupy. Pierwsza grupa miała delikatny rozruch, ponieważ rozgrywali w weekend mecz. Natomiast grupa 2 trening swój zaczęła od rozgrzewki ogólnorozwojowej oraz podań piłki na 1 kontakt. Dalej w części głównej zawodnicy robili starty w parach później przeszli do małych gier 4×4 (5x3min). W grach można było zauważyć bardzo dużą intensywność, a w przerwach były wykonywane stałe fragmenty gry. W ostatniej części treningu zawodnicy mieli czas dla siebie i mogli dowolnie bawić się piłką. Niestety na tym treningu nie był obecny trener Michał Probierz, a prowadzili go trenerzy Krzysztof Brede oraz Dariusz Jurczak.

Kolejnego dnia trening odbył się na siłowni. Niestety pod tym względem zawodnicy Jagiellonii Białystok również nie mieli komfortu, gdyż zajęcia odbywały się na miejskiej siłowni, z której mogli korzystać również mieszkańcy. Część wstępną zawodnicy rozpoczęli od bieżni i rowerka stacjonarnego, a następnie rozgrzewkę ogólnorozwojową poprowadził Dariusz Jurczak.

Część główna polegała na treningu obwodowym (15stacji). Zawodnicy na 1 stacji pracowali 30 s i odpoczywali 35s. Kolejne ćwiczenia odbywały się na niewielkiej sali gimnastycznej. Były to ćwiczenia z ciężarami ale bardzo duży nacisk trenerzy kładli na technikę wykonywanych ćwiczeń.

Były to ćwiczenia :

– przysiady ze sztangą

– wyskoki ze sztangą

– wejście na 80 cm skrzynie, zeskok i wyskok do „główki”

– wykrok ze sztangą

Na koniec każdy zrobił po 6 startów na odcinku 20m.

Była to bardzo ciekawa sesja treningowa. Jedyny mankament to taki, że drużyna z Białegostoku nie miała własnej siłowni co utrudnia im trochę pracę. Dla przykładu musieli prosić ćwiczące osoby, żeby przez chwilę nie chodziły przez środek bo chcą zrobić 20 metrowe sprinty 🙂

Tego samego dnia, miałem okazję obejrzeć trening motoryczny zawodników z rocznika 2002 Akademii Jagielloni Białystok. Trening zaczął się od rozbiegania oraz ogólnej rozgrzewki. Kolejno chłopcy przeszli do ćwiczeń ze sztangami.

– 3 serie po 5 przysiadów (0kg obciążenia)

– 3 serie po 5 przysiadów (2,5 kg obciążenia) + wyskok w górę (dokładnie technicznie)

– 3 serie po 5 przysiadów (5kg obciążenia) + wyskok w górę

– wyciskanie sztangi 3 serie po 5 kg

– sprinty w parach na odcinku 7,5m

Bardzo ciekawy trening motoryczny na dużej intensywności. Trener skutecznie motywował zawodników i bardzo często zwracał uwagę na poprawną technikę ćwiczeń.

Na kolejnych treningach mieliśmy już szanse zobaczyć jak pracuję trener Michał Probierz. Pierwsze co rzuca się w oczy to dyscyplina. Zawodnicy na zbiórce zbierają się w kole i uważnie słuchają tego co trener ma do powiedzenia. Dało się wyczytać wielki szacunek do trenera. Trener Probierz w trakcie zajęć jest głośnym trenerem, który stara się cały czas motywować zawodników i ich poprawiać. Z każdego próbuje wyciągnąć maksimum jego możliwości.

Cały staż oceniam pozytywnie ponieważ mogłem się nauczyć wiele nowych rzeczy oraz ciekawych rozwiązań mimo tego że baza treningowa Jagiellonii nie powala na kolana. Na pewno bardzo ciekawym doświadczeniem było przebywanie w grupie zawodników, którzy grają na najwyższym poziomie w Polsce oraz poznanie trenera Michała Probierza, który jest wielkim pasjonatem piłki nożnej.  Na koniec stażu miałem przyjemność obejrzeć mecz Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa. Sam pochodzę z województwa Podlaskiego i kibicuje Jagiellonii Białystok, tym bardziej staż dla mnie był  fascynującym przeżyciem.