Crystal Palace FC

W dniach 14-21 listopada 2017 roku nasi trenerzy Piotr Garula, Michał Tyrka i Mateusz Gliniecki razem z zaprzyjaźnionymi trenerami z Krakowskiego AS Progres Patrykiem Kajderowiczem, odbyli tygodniowy staż w Angielskim Crystal Palace F.C. Był to bardzo intensywny tydzień, z którego wywieźliśmy bardzo dużo wiedzy, którą na pewno wykorzystamy w naszej. Możliwość zobaczenia pracy w klubie z Premier League jest ogromnym doświadczeniem. Organizacja pracy, podejście trenerów, obiekty treningowe robią bardzo duże wrażenie i chcielibyśmy się podzielić krótką relacją na naszej stronie, a także szczególne podziękowania kierujemy w stronę Tomka Króla (trener bramkarzy Akademii Crystal Palace). Niesamowity człowiek, oddany w swojej pracy, w którą wkłada wiele serca i zaangażowania).

20171120_180257

Baza treningowa:

Zawodnicy z Akademii Crystal Palace trenują w trzech różnych obiektach (National sport centre, Kent County cricket club, oraz Goals Beckenham). Warunki do rozwoju młodych zawodników są perfekcyjne. W ośrodkach znajdują się zarówno boiska ze sztuczną murawa, jak i nauturalną, a także siłownia, stołówka, basen i hala sportowa. Mimo tego, że Akademia Crystal Palace jest w kategorii 2 (na 3 możliwe) to i tak warunki są znakomite.

Organizacja i treningi:

Na treningach każdej grupy wiekowej dało się zauważyć bardzo duże zaangażowanie zawodników. Trener nie musiał motywować dodatkowo chłopaków do pracy – nawet u najmłodszych było widać, że wiedzą gdzie i po co tu są. Na każdym treningu jest przynajmniej 2 trenerów i 1 trener od przygotowania motorycznego. Na niektórych treningach można było zauważyć nawet 3 lub 4 trenerów. Zawodnicy zarówno w U10 jak i U16 wyglądają jak profesjonaliści, którzy są świadomi, że tylko ciężką pracą utrzymają się dalej w Akademii. Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas sytuacja gdzie pod koniec treningu U11 trener dał zawodnikom „5min” dla siebie. Chłopcy nie poszli „ładować” na bramkę lecz ustawili sobie sami dostępny sprzęt i wykonywali dodatkowe ćwiczenia (jedni grali 1na1, inni doskonalili dośrodkowania, podania, przyjęcia kierunkowe oraz strzały). Niewątpliwie mają na to wpływ częste rozmowy. Zawodnicy wraz z rodzicami co 6 tygodni spotkają się z trenerem i omawiają wtedy postępy i zaległości zawodnika. Przekazywane są informację jakie elementy dany chłopiec ma do poprawy i jeśli prze kolejne 6 tygodni nie będzie widocznej różnicy, to najprawdopodobniej opuści Akademię. Selekcja odbywa się tutaj od najmłodszych lat.

Wysoka dbałość o szczegóły sprawiała, że wchodząc na murawę czuliśmy się nieco jakbyśmy stali na mięciutkim dywanie, nawadnianie murawy 2/3 razy dziennie. Mieliśmy możliwości oglądania jednostek treningowych grup U-15, U-17, U-19, pierwszy zespół seniorów oraz jego rezerw.

To co najbardziej przykuło naszą uwagę to fakt, że w grupach młodzieżowych U-17 i U19 które liczyły średnio ok. 25 zawodników, treningi prowadziło 5-6 trenerów.
Pierwszy od przygotowania motorycznego, który dba o bardzo mocne i dobre wprowadzenie zawodników w trening. Kolejni to trener i jego asystent oraz 2 trenerów indywidualnych którzy w czasie przeprowadzania ćwiczeń zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły u zawodników, a przy pracy w grupach co kilka minut trenerzy rotują się między grupami na zmianę aby każdy z nich mógł choć przez chwilę zobaczyć daną grupę. Na większości zajęć obecny jest także trener bramkarzy. W grupach U-15 standardowo 3-4 trenerów, a w zespołach seniorskich obecnych było 9 szkoleniowców przy jednej jednostce treningowej. W każdej grupie przy treningach o dużej intensywności przy linii bocznej zawsze był obecny fizjoterapeuta i w przypadku jakichkolwiek problemów zawodnika od razu starał się pomóc na miarę swoich możliwości. Raz w miesiącu cały sztab szkoleniowy z danej grupy wiekowej ma w zwyczaju wspólne wyjście na kolacje w celu wspólnej integracji..

Same treningi nie różnią się specjalnie od tych które sami prowadzimy w Polsce lub które widzieliśmy w naszym życiu. Dużo powtórzeń, zaangażowanie, odpowiedni dobór środków treningowych do danego mikrocyklu – to powinien być standard w każdej Akademii.

Trener od przygotowania motorycznego daję podopiecznym zadania do domu (squaty, planki, wykroki itp.), co też jest bardzo ciekawe i pokazuje duży profesjonalizm, jak i dobrą organizację Akademii. W młodszych grupach przed każdym treningiem przeprowadzana jest krótka ankieta (zdjęcie poniżej) np. jak się czuje itp., a po każdym treningu, każdy zawodnik jest oceniany przez trenera według specjalnej skali. Raz w tygodniu obowiązkowo większość młodzieżowych grup ma 2h futsalu aby kształtować zupełnie inne zachowania oraz technikę na boisku.

Podsumowanie:

Ten tygodniowy pobyt w Londynie był dla nas niesamowitym wydarzeniem.

Zdobyliśmy ogromną wiedzę, nowe doświadczenie oraz poznaliśmy dużo ciekawych ludzi związanych z piłka nożna. Obejrzeć mecz Premier League pomiędzy Crystal Palace, a Evertonem w fantastycznej atmosferze na Selhurst Park – bezcenne

Jeśli macie jakieś pytania, coś was interesuje szczegółowo śmiało możecie napisać lub zadzwonić do nas. Postaramy się szczegółowo odpowiedzieć i opowiedzieć więcej.

Zapraszamy również do sprawdzenia wywiadu z nami na stronie Polskiego Fan Clubu Crystal Palace FC.

https://www.cpfcpolska.com/single-post/2018/01/28/WYWIAD-Polscy-trenerzy-na-sta%C5%BCu-w-Crystal-Palace